ODVISNOST KOLIČIN IN SORAZMERJA

Obratno sorazmerni količini

1. Razlaga učne snovi.

UVODNA MOTIVACIJA, RAZMISLEK:

Na voljo imaš 24 kvadratkov dimenzij 1 cm × 1 cm. Z njimi sestavi vse možne pravokotnike.

•  Kolikšna je ploščina vseh dobljenih pravokotnikov?
  • Kaj lahko poveš o dolžini in širini tako dobljenih pravokotnikov?

Odgovor

Sestavimo lahko 8 različnih pravokotnikov, če upoštevamo, da dolžina  a in širina b lahko zamenjata mesti.

Zanimivost

Ploščine dobljenih pravokotnikov so enake, obsegi pa so različni. Zdaj boš vedel, da bolj boš imel parcelo podobno kvadratu, manj ograje boš moral kupiti. 🙂
Oglej si spodnji posnetek, ki predstavlja razlago snovi uvodne naloge. Ob posnetku si naredi zapiske v zvezek.

Oglej si spodnji posnetek, kako rešiš besedilno nalogo iz obratnega sorazmerja.

ZGLED:
Janja želi razdeliti 18 jabolk med otroke tako, da bi vsak dobil enako število jabolk. Med koliko otrok lahko razdeli jabolka, ne da bi posamezno jabolko rezala?

Nalogo reši s pomočjo POVEZAVE. Na tej aktivno reši vse naloge in z DA/NE odgovori na spodnja vprašanja.

Količini sta obratno sorazmerni, ko se ena poveča, se druga zmanjša.

NE! Pomembno je poudariti, da sta količini obratno sorazmerni takrat, ko TOLIKOKRAT kot se poveča prva količina, TOLIKOKRAT se druga količina zmanjša.

Dolžina in širina pravokotnika s stalno ploščino sta obratno sorazmerni količini.

DA.

Število enako pridnih delavcev in čas, ko opravijo neko delo, sta obratno sorazmerni količini.

DA.

Masa banan in znesek, ki ga plačamo za banane sta obratno sorazmerni količini.

NE. Količini sta premo sorazmerni.

2. Zapiši in reši v zvezek

S pomočjo zgornjih dveh video posnetkov si naredi zapiske v zvezek tako kot to počneš pri pouku.

3. Povezave za dodatno delo

OPOMBA: Najbolje, da prelistaš vso razlago začevši s prvo stranjo. TUKAJ

4. Domača naloga

Za doma naredi naloge iz SDZ str.128,129,130,131/1-10.

(Visited 262 times, 1 visits today)