KOTI IN MERJENJE KOTOV

Kot in označevanje kotov

1. Razlaga učne snovi.

UVODNA MOTIVACIJA, RAZMISLEK:

Področje, ki ga vidi voznik tovornjaka s prikolico v vzvratnem ogledalu, je na zgornji levi sliki pobarvano z rumeno. Pred desnim zavojem mora voznik zapeljati malo v levo (glej spodnjo sliko).

•  Ali v vzvratnem ogledalu vidi kolesarja, ki se mu približuje po kolesarski stezi?
  • Kateri geometrijski pojem opaziš v danem primeru?

Odgovor

Voznik tovornjaka kolesarja v vzvratnem ogledalu ne vidi.

Kot

Rumeno obarvano vidno polje voznika tovornjaka imenujemo kot. V nadaljevanju boš izvedel več o kotu, kako ga označujemo in kaj kot sploh je.

Animacija

Vidna polja živih bitij

Slika prikazuje vidna polja človeka, psa in žabe.

•  Zakaj so vidna polja pri človeku, psu in žabi različna?

Odgovor

Ker imata pes in žaba oči bolj na strani, imata večje vidno polje oz. kot pod katerim gledata svet okoli sebe, je bistveno večji od človeškega.

Na zgornji sliki je prikazano tudi pod katerim kotom človek in pes vidita okolico z obema očesoma ali pa le z enim. Gledanje z enim očesom imenujemo monokularni vid, z dvema pa binokularni vid. Binokularni vid, dejansko omogočajo možgani, ki sestavijo sliko oklice s pomočjo zaznavanja obeh očes.

Če te zanima, kako vidijo konji, ki lahko gledajo z očesoma dve različni sliki, z obema eno sliko in naredijo celo panoramsko sliko, kot jo ti lahko narediš s fotoaparatom, si oglej video.
Kako vidijo konji?

2. Preberi razlago in prepiši v zvezek

RAZLAGA

Kaj je kot?

Osnovni pojmi

Koti v likih

Grške črke

Za označevanje v matematiki pogosto uporabljamo grške črke. pri tem mislimo na abecedo starih Grkov, ki se je začela takole: α (alfa), β(beta), γ(gama), δ(delta) …

Kako jih pišemo?

Alfa

Beta

Gama

Delta

Prepiši v zvezek

Spodaj imaš razlago kota in njegovega poimenovanja, ki jo prepiši v zvezek.

Po prebranem boš z lahkoto poimenoval spodnje kote

Rešitev

3. Povezave za dodatno delo

4. Domača naloga

Za doma naredi naloge iz SDZ str. 75, 76/1, 2, 3, 6, 7, 8.

Classcraft izziv za ? XP

Tokratni izziv bo nenavaden. Na trši list papirja formata A4 zapiši grško abecedo. Pomagaj si z zgornjo sliko grške abecede in s spletno stranjo. Lepše bo narejeno, bolj bo Gamemaster radodaren pri XP-ju. 😉

Rešeno nalogo pošlji Gamemasterju.
(Visited 4.793 times, 1 visits today)